НОВИНИ

12 Апостолів слова на XXVIII Всеукраїнському конкурсі професійних читців імені Лесі Українки

25.10.24

12 Апостолів слова на XXVIII Всеукраїнському конкурсі професійних читців імені Лесі Українки

«Вас є 12. І ви вчора та нині створили нове Євангеліє України від Лесі. І я бажаю вам це Євангеліє нести в майбутнє, від вас залежить наша перемога. Здається, що я кажу пафосні слова, але за тим, що ви несете Євангеліє від Тараса, від Івана, від Лесі, від Ліни - можна створити цілу Біблію українського слова, за яке вбивають і сьогодні. Вам його треба нести, а щоб його нести треба мати мужність.

Вас недаремно на цю благословенну українську землю послав Господь; недаремно ви народилися в Україні саме в цей час, коли ми боремось; недаремно Бог дав вам талант на сцені володіти зброєю слова. Ця зброя має силу Святого Духа, який зійшов на вас, як на апостолів. Щоб ви несли силу слова, силу правди по цілому світу. Ось яка у вас професія, ось що на вас чекає. Не оплески, не нагороди. На вас чекають тортури і ваш обов’язок пройти цю Голгофу, щоб сказати нарешті - “я воскрес”», - пророкував зі сцени заслужений діяч мистецтв України Юрій Чеков до учасників, яких цьогоріч приїхало в Луцьк дванадцять.

Конкурс завершився, відомі імена переможців, всі навколо сповнені енергією молодого духу. Але пам'ять ще чітко тримає образи, голоси, постаті виконавців. В уяві раз по раз виринає чи то сповідь, чи молитва, чи дружня балачка, яка велася зовсім недавно з глядачами зі сцени.

Кожен виконавець зробив свою місію - передав слово далі. І це слово глядачі почули серцем. Бо професійне читання віршів відрізняється від звичайного. Читець приділяє увагу не лише змісту поезії, а й правильній інтонації, темпу, паузам, виразності голосу та емоційному забарвленню… Щоб краще передати глибину твору та здійснити вплив на слухачів словом.

Перший день читань випав на 22 жовтня - це був сонячний осінній день. Конкурсанти віддали шану Героям України, своїй покровительці - Лесі Українці на театральному майдані Луцька, обрали свої порядкові номери та поїхали на батьківщину поетеси. ІІ етап конкурсу проводили у Садибі Косачів в Колодяжному. Учасники читали та проживали безсмертні рядки, які актуальні вже більше 100 років.

Після декламацій у кожного ще було вдосталь часу, щоб набутися в атмосфері садиби, послухати екскурсію, відвідати легендарне озеро, торкнутися історії.

Ввечері організатори підготували для глядачів та конкурсантів виставу "Старосвітські дідичі" Миколи Гоголя. Постановка створена відомими українськими театралами, в рамках мистецького проєкту «Духовна репарація - повертаємо своє». Режисер-постановник - народний артист України, актор та режисер Національного театру імені Івана Франка (Київ) Тарас Жирко. У виставі лицедіяли актори Національного театру імені Марії Заньковецької: народна артистка України Олександра Бонковська, заслужений артист України Ігор Гаврилів та заслужений діяч мистецтв України Юрій Чеков.

На заключному ІІІ етапі конкурсанти читали поезію та прозу сучасних українських авторів: Василя Шкляра, Андрія Бондара, Валентину Бойталюк, Ліну Костенко, Владислава Івченка, Ольгу Криштопу, Власту Власенко, Олега Сенцова, Наталку Ворожбит, Софію Андрухович, Тетяну Власову та інших. Всі бажаючі змогли їх послухати 23 жовтня на сцені Волинського академічного обласного театру ляльок. І цього ж дня відбувся гала-концерт, на якому стали імена переможців XXVIII Всеукраїнського конкурсу професійних читців імені Лесі Українки:

Гран-прі - Ольга Федина;

І премія - Артур Горбенко;

ІІ премія - Яна Івасюк;

ІІІ премія - Роман Васильчук.

Відзнаку від голови журі Тараса Жирка отримала Анна Копчук-Кашецька.

Відзнаку від члена журі Юрія Чекова - Анастасія Адамович.

Приз від голови Волинської ОДА - Іван Ткаченко.

Приз від Луцького міського голови - Романія Котула.

Приз від кафедри театрознавства та акторської майстерності Львівського національного університету імені Івана Франка - Дарія Григораш.

Приз від Волинського фахового коледжу культури і мистецтв імені Ігоря Стравінського - Денис Гураль.

Приз від Садиби Косачів - Олександр Михайловський.

Приз від Волинського національного університету імені Лесі Українки- Інна Куришко.

Також переможці конкурсу отримали грошові винагороди та сертифікати для покупки брендованої продукції від ПРАТ “Едельвіка”.

Пропонуємо ближче познайомитись з журі нашого конкурсу.

Лідія Марчук: режисерка, журналістка; викладачка-методистка акторського та режисерського мистецтва; голова циклової комісії "сценічне мистецтво" Волинського фахового коледжу культури і мистецтв імені Ігоря Стравінського.

Альбіна Сотникова: акторка театру і кіно, народна артистка України; працює у Національному театрі імені Марії Заньковецької; зіграла понад 60 ролей на сцені театру та у фільмах.

Тетяна Кобзар: театральний педагог, доцент, викладач кафедри сценічної мови КНУТКіТ імені Івана Карпенка-Карого; акторка театру і кіно, заслужена артистка України; телеведуча.

Юрій Чеков: актор у Національному театрі імені Марії Заньковецької; доцент факультету культури і мистецтв Львівського національного університету імені Івана Франка.

Голова журі - Тарас Жирко: актор театру і кіно, народний артист України, театральний режисер; актор у Національному театрі імені Івана Франка; також працює, як актор та режисер в МТМ «Сузір’я»; лауреат премії ім. І. Котляревського.

На завершення хочемо нагадати, що мета конкурсу: популяризація творів Лесі Українки; заохочення до класичної спадщини та сучасної поезії і прози молодих акторів; демонстрація позитивних тенденцій у розвитку національної культури; ознайомлення широких верств населення з найкращими зразками української класичної та сучасної поезії та прози; сприяння формуванню професійності, високої духовності молодого покоління, усвідомлення ним національної ідеї, виховання самовідданості задля України; сприяння формуванню високої духовності та національної свідомості глядача.

Волинський академічний обласний театр ляльок приймає конкурсантів уже в одинадцяте. Звичайно, всі мріють наступного року поїхати в Ялту.

Детальніше про подію висвітлювали інформацію інтернет портали:
Леся – це перемога: на Волині розпочалися фінальні тури Всеукраїнського конкурсу читців імені Лесі Українки. 
16 декламаторів з 4 регіонів: у Луцьку стартував 28-й конкурс читців імені Лесі Українки. 
У Луцьку стартував ХХVІІІ конкурс читців імені Лесі Українки. 
Стартував Всеукраїнський конкурс професійних читців імені Лесі Українки. 
У Луцьку стартував ХХVІІІ конкурс читців імені Лесі Українки. 
«Гоголь викрутив гвинт у російському кораблі»: у Луцьку показали виставу «Старосвітські дідичі».  
Леся – це перемога: підсумки ХХVІІІ Всеукраїнського конкурсу професійних читців імені Лесі Українки (2024).  
Оголосили імена переможців XXVIII Всеукраїнського конкурсу професійних читців імені Лесі Українки. 

Голова журі, народний артист України Тарас Жирко. Колодяжне
Голова журі, народний артист України Тарас Жирко. Колодяжне
Алла Тихомирова, ведуча конкурсу. Колодяжне.
Алла Тихомирова, ведуча конкурсу. Колодяжне
Яна Івасюк, Дарія Григораш. Колодяжне
Яна Івасюк, Дарія Григораш. Колодяжне
Олександр Михайловський. Колодяжне
Олександр Михайловський. Колодяжне.

Дарія Григораш. ІІ тур конкурсу

Колодяжне

Івасюк Яна, заслужений артист України Петро Савош. Колодяжне

Колодяжне

Журі. Колодяжне. 
Конкурсанти. Колодяжне.

Конкурсанти. Колодяжне.
Заслужена артистка України Тетяна Кобзар разом з заслуженим діячем мистецтв Юрієм Чековим (зліва) та народною артисткою України Альбіною Сотниковою (справа). Колодяжне
Анна Копчук-Кашецька, Колодяжне

 
Колодяжне


Колодяжне


"Старосвітські дідичі" Миколи Гоголя. Режисер-постановник - народний артист України Тарас Жирко. у ролях з ліва на право: народна артистка України  Олександра Бонковська,  заслужений діяч мистецтв України Юрій Чеков та заслужений артист України Ігор Гаврилів.

Нагородження переможців конкурсу.

Олександр Поліновський

Роман Васильчук

Яна Івасюк

Артур Горбенко

Ольга Федина

Нагородження Конкурсантів, Луцьк

Нагородження конкурсантів

Нагородження переможців 

Юрій Поліщук













МИ ВІДКРИТІ ДО ВАШИХ ПРОПОЗИЦІЙ

Пишіть:

Телефонуйте:

+38 050 918 4913 Олена Володимирівна (головний адміністратор театру)

(0332) 72 32 60 - Каса

(0332) 72 31 37 - Черговий

(0332) 72 31 63 - Приймальна

Приходьте:

Слідкуйте: