Міжнародний фестиваль”Різдвяна містерія”

Міжнародний фестиваль”Різдвяна містерія”

13.07.23

Міжнародний фестиваль”Різдвяна містерія” 


Емблема Міжнародного фестивалю “Різдвяна Містерія”

Емблема Міжнародного фестивалю “Різдвяна Містерія”


Як це починалося…

Данило Поштарук, засновник та директор фестивалю:

«Якось в литовському місті Каунас на міжнародному фестивалі театрів ляльок я зустрів Президента УНІМА Хенрика Юрковського. Всесвітньовідомий діяч театру ляльок довгий час для мене був легендою. Він вільно переходив з польської на англійську, з англійської на французьку, іспанську та інші мови, вражаючи присутніх ерудицією. Безперечно, він належить до так званих аристократів духу.


Хенрик Юрковськи
Хенрик Юрковськи



Коротке знайомство з Президентом УНІМА у Каунасіевдовзі продовжилось приїздом пана Юрковського до України, у місто Луцьк. Його широку допитливу натуру цікавило все: історія, культура, фольклор народні звичаї, обряди – все чим живе Україна. Я влаштував для нього турне по кількох областях Західної України, і так, їдучи автомобілем від міста до міста, ми оглядали історичні пам’ятні місця, фортеці, храми. Проїжджаючи старовинне місто Дубно, яке славилось, у XVIII столітті своїми знаменитими ярмарками, де ставив свої п’єси знаний польський драматург, режисер, актор, “батько польського театру» Войцех Богуславський. Закономірно, ми прийшли до думки, що на цих ярмарках виступали театри ляльок, очевидно, вони грали «Вертепи»...


Волинь була живильним середовищем для вертепного мистецтва. Саме тут у кінці XVI – на початку XVII століть виникли і розгорнули жваву діяльність численні культурно-просвітницькі осередки: перший вищий навчальний заклад у Східній Європі – Острозька слов’яно-греко-латинська академія, Луцьке Хресто-Воздвиженське православне братство, монастирі. Безперечно, нові реформаційні ідеї, що надходили із Заходу, залишали певний відбиток у сфері явищ народно-побутової культури, водночас ще міцно зберігалися дохристиянські вірування. Як засвідчують результати досліджень, майже до Другої світової війни у різних типологічних виявах побутувало на західній Волині вертепне мистецтво, функціонально пов’язане з різдвяною святковістю, діяло театральне товариство, братство українських артистів, різноманітні драматичні групи та гуртки, театр був епіцентром культурно-мистецького життя Волині.

Так, слово за словом, ми прийшли до думки спробувати відновити перервану традицію українського Вертепу, що була заборонена комуністично-атеїстичною ідеологією, але жила в серцях та душах патріотично налаштованих українців. Були на Волині люди, які потайки тримали у схованках вертепні скриньки, пам’ятали тексти вертепного дійства, що передавались предками з уст в уста. Отже, вирішили провести Міжнародний фестиваль театрів ляльок з виставами на Різдвяну тему, а з метою дослідження витоків Вертепу, цього величного скарбу людської цивілізації, феноменального явища духовної культури слов’янських народів, організувати науковий симпозіум на тему: “Традиції різдвяної драми в театрі ляльок». Ідея, що народилась на «колесах», могла втілитись у життя лише за підтримки широкого кола людей, хоча не всі одразу зрозуміли її значимість. Я обходив з ідеєю відродження Вертепу інстанцію за інстанцією і скрізь мав пояснювати, що це таке. Дехто навіть казав: «Навіщо тобі реанімовувати те, що вже давно забуте?». Сумніви розвіялись, коли я отримав гарячу підтримку Голови комісії Верховної Ради України з питань культури і духовності, видатного театрального діяча Леся Танюка та академіка Миколи Жулинського. Дієву практичну допомогу надала заступник голови СТД України, народна артистка України Лариса Кадирова.»

 

Офіційним поштовхом до початку організації фестивалю стала постанова колегії Міністерства культури України, Волинської обласної державної адміністрації, Ради голів Спілки театральних діячів України, президії Спілки молодіжних організацій України № 12/11-г від 15 грудня 1992 «Про проведення в м. Луцьку Міжнародного фестивалю вертепних вистав «Різдвяна містерія».

I Міжнародний фестиваль «Різдвяна містерія”

8-11 січня 1993 року Луцьк став місцем проведення I Міжнародного фестивалю театрів ляльок «Різдвяна містерія» та симпозіуму «Традиції різдвяної драми в театрі ляльок». Різноманітні сценічні версії вертепу запропонували глядачам: родина Гуралів з Лаваля (Канада), родина Корзуновичів з Ольштина (Польща), Брестський обласний театр ляльок (Білорусь), театр «Арлекін» з Лодзі (Польща), театр «Малік» з Барселони (Іспанія), театр «Манше а Бале Корпорасьйон» з Безансона (Франція), маріонетковий театр «Кобальт» з Берліна (Німеччина), Київський міський театр ляльок, Івано-Франківський та Волинський обласні театри ляльок. Були гостями і виступили з виставою студенти Харківського театрального інституту.

 

Фрагмент буклету фестивалю

Фрагмент буклету фестивалю

Сергій Єфремов та Ірина Уварова

Сергій Єфремов та Ірина Уварова

Український вертеп (за народними текстами).

Сценічна редакція і постановка - Сергій Єфремов.

Сценографія та ляльки - Ірина Уварова.

Музична редакція - Петро Свіст.

II Міжнародний фестиваль «Різдвяна містерія»

Другий Міжнародний фестиваль проходив у Луцьку з 8 по 11 січня 1996 року. Вертепів найбільше, звичайно, з України: харківські, івано-франківські, волинські. З Росії (Москва) приїхав аматорський колектив «Мандрівний ляльковий «Вертеп», з Польщі (Ополе) – театр Ляльки та Актора з моновиставою «Пасторальки», з Білорусі (Брест) – обласний театр ляльок з виставою «Спаситель». Був і аматорський домашній спектакль про Різдво, показаний педагогами з Великобританії…

ІІІ Міжнародний фестиваль «Різдвяна містерія»

Втретє Волинський театр ляльок організовував фестиваль з 8 по 11 січня 1999 року.

Відбираючи учасників цього разу, Хенрик Юрковськи та директор фестивалю Данило Поштарук дбали, аби містерії були різноманітними за формою та жанром. Серед обраних виявилися: лялькова ілюстрація сторінок Біблії, де йдеться про народження Христа (Йоганнесбург, Південно-Африканська Республіка), вистава театру Бая Маре (Румунія) «Пожертвування Петра», вистава з норвезького міста Будьо «Плакучий Санта Клаус та його вчитель» (уже сама назва свідчить, що центральною є не містерія, а новорічний жарт, проте в ній є невеличка вставка, яка ілюструє сюжет Різдва). Досить веселе різдвяне дійство «Велика новина» запропонував театр «Бай» з Варшави, синтезувавши виставу драматичну з ляльковою (в сценографії). Тяжіння до традиційної різдвяної містерії виявила вистава «Видіння колядної ночі» Білоруського театру ляльок. Великий успіх мали українські вистави – «Український вертеп» Кримського театру ляльок та виступ з вертепом, максимально осучасненим, студентів Харківського інституту мистецтв.

Гості з Угорщини

Різдвяні вистави гостей з Угорщини.

IV Міжнародний фестиваль “Різдвяна містерія»

В січні 2001 року відбувся Четвертий фестиваль «Різдвяна містерія». У ньому взяли участь театри з Польщі, Росії, Білорусі, Австрії, Угорщини та України. Україну представляли, окрім Волинського театру, знані творчі колективи театрів ляльок із Сімферополя, Рівного, Івано-Франківська.

V Міжнародний фестиваль “Різдвяна містерія»

V Міжнародний фестиваль «Різдвяна містерія» у Луцьку (2003 рік) – ювілейний. За 10 років від початку фестивалю на ньому побували театри з Канади, Іспанії, Франції, Великобританії, Німеччини, Норвегії, Південно-Африканської Республіки, Румунії, Австрії, Угорщини, Польщі, Білорусі, Росії і, звичайно, України. Цей унікальний проект став престижним і знаним у світі.

VI Міжнародний фестиваль “Різдвяна містерія»

Гості з Польщі

Сцена з вистави гостей з Польщі

З 8 по 11 січня 2006 року у Луцьку проходив Шостий Міжнародний фестиваль театрів ляльок «Різдвяна містерія». Свої Різдвяні вистави представили: чотири колективи з Польщі, по три з Росії та України, два з Білорусі і один зі Словаччини.

Таким чином, шість разів під Віфлеємською Зорею з 1993 по 2006 рік, в період святкування православного Різдва Христового, в Луцьку збиралися практики і теоретики театру, було переглянуто 56 вистав – найрізноманітніших версій лялькового Різдва – традиційних, експериментальних, канонічних і модерних з 15 країн Західної та Східної Європи, Південної Африки та Північної Америки.

Генератором ідей став науковий симпозіум. Тут зустрілися гідні представники науки, визнані у світі авторитети – академіки, професори, доктори наук, а також молоді вчені, аспіранти. Досить назвати такі імена, як Неллі Корнієнко, Ростислав Пилипчук, Віктор Давидюк, Йосип Федас (Україна), Хенрік Юрковський і Марек Вашкель (Польща), Джон МакКормік (Ірландія), Гурій Баришев (Білорусь), Борис Голдовський та Ірина Уварова (Росія), Зільке Технау (Німеччина), Аліс Дубська (Чехія), Іда Глєдікова (Словаччина), Жан Рене-Бувре (Франція), Еухеніо Наварро (Іспанія) та багато інших. Дискутувалися складні етно- та соціокультурні питання, кипіли науково-фестивальні пристрасті, за якими уважно стежили наукові керівники симпозіуму: Хенрик Юрковськи і Неллі Корнієнко, щоб, бува, пристрасті не полишили наукову сферу і не вийшли з берегів, тож уміло і тактовно направляли дискусії у потрібне русло.

Засновник і директор фестивалю Д. А. Поштарук прекрасно розумів, що «...провінція може ствердити себе тільки тоді, коли вона, спираючись на власну традицію, висуне надпровінційну ідею». Такою стала «Різдвяна містерія» в Луцьку – єдиний у світі Міжнародний фестиваль театрів ляльок вертепного напрямку. Тим паче, що науковцями доведено факт виникнення Вертепу саме на історичній Волині.

Книга “Різдвяна Містерія”

Матеріали наукового симпозіуму ”Традиції різдвяної драми в театрі ляльок”

 

У 2013 році підсумком багаторічної кропіткої науково-дослідницької роботи стало видання унікальної двомовної ( українська, англійська мови) книги “Різдвяна містерія” за матеріалами наукового симпозіуму “Традиції різдвяної драми в театрі ляльок”. Книга вийшла під загальною редакцією  доктора мистецтвознавства, академіка Академії мистецтв України (Київ) і доктора мистецтвознавства, професора Джона МакКорміка (Дублін, Ірландія). 32 доповіді, які увійшли у цю книжку, представляють найбільш значні проблеми дослідження лялькового Різдва, показують роль і місце українського Вертепу у контексті європейської культури.

Видання здійснене за фінансової підтримки експертної ради з питань видавничої справи Волинської обласної державної адміністрації та Благодійного фонду “Фонд Ігоря Палиці – Новий Луцьк”.

12 вересня 2014 року у Національному центрі театрального мистецтва імені Леся Курбаса в  Києві автор ідеї та керівник проекту, директор фестивалю “Різдвяна містерія”, заслужений діяч мистецтв України Данило Поштарук презентував книгу “Різдвяна містерія”. У презентації брали участь: голова НСТД України, професор, народний артист України Лесь Танюк; доктор мистецтвознавства, академіка НАНУ Неллі Корнієнко; заслужений артист України, професор Леонід Попов та ряд відомих митців і науковців.

МИ ВІДКРИТІ ДО ВАШИХ ПРОПОЗИЦІЙ

Пишіть:

Телефонуйте:

+38 050 918 4913 Олена Володимирівна (головний адміністратор театру)

(0332) 72 32 60 - Каса

(0332) 72 31 37 - Черговий

(0332) 72 31 63 - Приймальна

Приходьте:

Слідкуйте: