Всеукраїнський конкурс професійних читців імені Лесі Українки

Всеукраїнський конкурс професійних читців імені Лесі Українки

13.07.23

Всеукраїнський конкурс професійних читців імені Лесі Українки

З глибини прозорого духовного джерела волинського краю черпала видатна донька українського народу Леся Українка. Творча спадщина вражає силою духу і своєю глибиною. Закликає воскреснути багатством емоцій якими нас наділив творець, щоб жити і продовжувати світити своїм теплом усім навколо у складний військовий час. Волинський край надихатиме вас. Пройшовши її стежками неодмінно відчуєте її емоційну присутність і музику її поезії, що викличе лише вам притаманний образ почутого і змалює в уяві однією миттю пережитий час. Приємно бачити схвальні відгуки про постановки п’єс Лесі Українки на головних сценах багатьох країн.

До 125-річного ювілею 1996 р. голова СТД України, талановитий режисер театру і кіно, професор, відомий політик, народний артист України Лесь Танюк запропонував, організував і провів перший Всеукраїнський конкурс професійних читців імені Лесі Українки.

Першим прийняв конкурс Київ і ще декілька разів він відбувся на території величного міста, а згодом перенесене було Лесине слово у  м. Ялту.

У  2014 році, після анексії Криму росією, ми звернулися до СТД з проханням перенести цю подію на Волинь. Спілка ласкаво погодилась і того року ми мали 25-й ювілейний конкурс на Волині. Відтоді, завдячуючи тодішньому голові СТД, громадському діячові, театральному режисеру, народному артисту України  Богдану Струтинському, він відбувається у Луцьку.

ХХVI  Всеукраїнський конкурс професійних читців імені Лесі Українки

Враховуючи надзвичайно важливе значення та актуальність творчої спадщини Лесі Українки, в умовах воєнного стану та з огляду на обмеження, встановлені Урядом України у зв’язку із поширенням гострої респіраторної хвороби СOVID-19, Всеукраїнський конкурс професійних читців імені Лесі Українки цього року проводиться онлайн.

Незважаючи на складнощі, пов’язані з атаками ворога на енергетичні об’єкти, заявки на конкурс надіслали 38 учасників. Відеозаписи виконання одного з творів Лесі Українки надійшли від молодих акторів та студентів вищих навчальних закладів культури і мистецтв, які представляють, зокрема, Луганську державну академію культури і мистецтв (переїхала до Києва), Донецький обласний академічний драматичний театр з м. Маріуполь (переїхав до Ужгорода), Сумський обласний академічний театр для дітей та юнацтва,  а також із  Дніпра, Запоріжжя, Харкова, Києва, Львова, Івано-Франківська, Луцька.

Оцінювало творчі роботи конкурсантів  журі у складі:

Жирко Тарас Володимирович – актор Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка, актор театру і кіно, театральний режисер, народний артист України.

Брюховецька Лариса Іванівна – головний редактор журналу «Кіно - Театр», заслужений працівник культури України

Поштарук Данило Андрійович – театрознавець, режисер, актор, заслужений діяч мистецтв України

Сотнікова Альбіна Валеріївна – актриса Національного академічного драматичного театру імені Марії Заньковецької, народна артистка України

Чеков Юрій Петрович - відповідальний секретар Львівського міжобласного відділення  НСТД України, актор, педагог, заслужений діяч мистецтв України

Шляхом рейтингового голосування членів журі 17 листопада 2022 року визначені переможці Конкурсу:

Гран-Прі – Максим Філіппов, актор Донецького академічного обласного драматичного театру (м. Ужгород)

Перша премія –  Юлія Вишнякова, студентка Київського університету культури

Друга премія – Антон Гусак, студент Харківського національного університету мистецтв ім. І.П. Котляревського

Третя премія – Ілля Сазонов, студент Харківського національного університету мистецтв ім. І.П. Котляревського

Переможцям конкурсу присвоєні звання лауреатів, їм будуть вручені грошові винагороди за рахунок коштів обласного бюджету

Також ряд виконавців відзначені спеціальними призами:

Спеціальний приз від Голови журі  Тараса Жирка -  Вікторія Ванджура, студентка Київського національного університету культури і мистецтв;

Спеціальний приз від редакції журналу «Кіно-Театр» - Євгенія Хомицька, студентка Харківської державної академії культури;

Спеціальний приз від члена журі Данила Поштарука – студентка Луганської державної академії культури і мистецтв Діана Вдовиця (м. Киїїв);

Спеціальний приз від члена журі Юрія Чекова - Анастасія Біленька, аспірантка Харківської державної академії культури;

Спеціальний приз від Луцької міської ради – Катерина Шевченко, студентка Київського національного університету культури і мистецтв.

Всеукраїнський конкурс професійних читців проведено за сприяння Волинської обласної військової адміністрації і обласної ради, Луцької міської ради, фінансової підтримки управління культури, з питань релігій та національностей Волинської облдержадміністрації.

Співорганізатори конкурсу:

Національна спілка театральних діячів України, Волинський академічний обласний театр ляльок.

Переглянути відео учасників конкурсу можна за посиланням:

https://www.youtube.com/playlist?list=PLJnnN7yzi43eiwEclgAFD8FRMaiveEKbP

ХХII    Всеукраїнський конкурс професійних читців імені Лесі Українки

З 24 по 26 вересня 2018 року у Волинському академічному обласному театрі ляльок проходив заключний етап  ХХІІ Всеукраїнського конкурсу професійних читців імені Лесі Українки.

Через погіршення погоди організатори були змушені перенести Урочисте відкриття в приміщення театру ляльок, де зібралися представники місцевої влади, культурна громадськість обласного центру, учасники конкурсу та члени журі. Від усіх присутніх до підніжжя пам'ятника Лесі Українці на Театральному майдані  покладені живі квіти.  

В фойє театру представлена виставка ілюстрацій відомої української художниці Софії Караффи-Корбут до драми-феєрії "Лісова пісня" Лесі Українки (із фондів Колодяжненського літературно-меморіального музею-садиби Лесі Українки).

11 учасників конкурсу – переможці відбіркових турів, проведених міжобласними відділеннями Національної спілки театральних діячів України - прибули із різних регіонів нашої держави. Це молода актриса Марина Святненко, студентки Діана Мороз та Ольга Чебаненко з Києва, Анна Волошина з Харкова, Віолетта Ващенкова та Ольга Ільо із Дніпра, Ірина Романчук, Інна Бевза та Олег Пригода зі Львова, акторки Ольга Кожушок з Івано-Франківська та лучанка Владислава Курач.

Перед початком конкурсних змагань всі вони  побували у родинному гнізді Косачів у Колодяжному, де отримали неповторні враження від перебування і надзвичайно цікавої екскурсії у Літературно-меморіальному музеї-садибі Лесі Українки. Також відвідали унікальні пам’ятки нашого краю – Луцький замок, Музей волинської ікони.

Оцінювало виступи конкурсантів у двох турах журі у складі:

Хоролець Лариса Іванівна – завідувач кафедри сценічного та аудіовізуального мистецтва Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв, народна артистка України, Лауреат Міжнародної літературної премії імені Івана Кошелівця, Лауреат Літературно-мистецької премії імені Івана Нечуя-Левицького. Голова журі.

Брюховецька Лариса Іванівна – головний редактор журналу «Кіно - Театр», заслужений працівник культури України.

Приходько Людмила Іванівна – актриса Волинського академічного обласного музично-драматичного театру імені Т.Г. Шевченка, народна артистка України, лауреат премії імені Лесі Українки.

Сотнікова Альбіна Валеріївна – актриса Національного академічного драматичного театру імені Марії Заньковецької, доцент кафедри театрознавства та акторської майстерності факультету культури та мистецтв Львівського національного університету імені Івана Франка, народна артистка України, лауреат премії імені Бориса Романицького.

Чеков Юрій Петрович – актор Національного академічного драматичного театру імені Марії Заньковецької,  доцент кафедри театрознавства та акторської майстерності факультету культури та мистецтв Львівського національного університету імені Івана Франка, викладач акторської майстерності та сценічної мови, відповідальний секретар Львівського міжрегіонального відділення НСТД України, заслужений діяч мистецтв України.

Учасники конкурсу на заключному етапі змагалися у двох турах:

 І тур - виконання творів Лесі Українки;

ІІ тур - виконання творів української класичної та сучасної поезії і прози.

За підсумками конкурсних прослуховувань журі прийняло рішення про визначення переможців.

Гран-прі здобула Бевза Інна - студентка Львівського національного університету ім. І. Франка.

Перша премія  належить Кожушок Ользі - викладачеві сценічного мовлення театрально-хореографічної школи «Акторко» з м. Івано-Франківськ.

Другу премію та спеціальний приз журі отримала Ващенкова Віолетта - студентка Дніпропетровського театрально-художнього коледжу.

Лауреатом Третьої премії стала Романчук Ірина - студентка Львівського національного університету ім. І. Франка.

Переможці конкурсу отримали Дипломи лауреатів та сертифікати на грошові премії від Національної спілки театральних діячів України.

Виконувач обов’язків Луцького міського голови Григорій Пустовіт за рішенням журі вручив Спеціальний приз від Луцької міської ради Курач Владиславі - актрисі Волинського академічного обласного музично-драматичного театру ім. Т.Г. Шевченка.

Всі учасники отримали Дипломи від Національної спілки театральних діячів України та пам’ятні волинські сувеніри.

Під час конкурсу всі бажаючі мали змогу відвідати майстер-клас голови журі, народної артистки України Лариси Хоролець та побувати на презентації нових видань редакції журналу "Кіно-Театр" за участі головного редактора Лариси Брюховецької.

ХХІІ Всеукраїнський конкурс професійних читців проведено за сприяння Волинської обласної державної адміністрації і обласної ради, фінансової підтримки управління культури, з питань релігій та національностей  облдержадміністрації та департаменту культури Луцької міської ради.

ХХІ     Всеукраїнський конкурс професійних читців імені Лесі Українки

З 23 по 25 жовтня 2017 року у Волинському академічному обласному театрі ляльок проходив заключний етап  ХХ Всеукраїнського конкурсу професійних читців імені Лесі Українки.

Урочисте відкриття відбулося на Театральному майдані, де зібралися представники місцевої влади, культурна громадськість обласного центру, учасники конкурсу та члени журі. До підніжжя пам'ятника Лесі Українці покладені живі квіти.

16 учасників конкурсу – переможці відбіркових турів, проведених міжобласними відділеннями Національної спілки театральних діячів України - прибули із різних регіонів нашої держави.

Діденко Олександр,  Нижня Каріна, Кузьмінова Діана, Ніньовський Петро прибули з Києва, Манастирський Олександр - з Чернігова, Довгас Ольга - з Івано-Франківська,  Колісник Кирило та  Перепелиця Наталія - з Харкова, Кравцова Олександра - з Дніпра, Собержанський Сергій, Якимець Катерина та Ситник Владислав - із Запоріжжя, Лешишак Софія та Позняк Вероніка - зі Львова. Волинь представляли Грошева Ірина та Олександр Поліновський.

Перед початком конкурсних прослуховувань конкурсанти відвідали родинне гніздо Косачів - музей -садибу Лесі Українки у с. Колодяжному на Ковельщині.

Оцінювало виступи конкурсантів у двох турах журі у складі:

СТЕБЛОВСЬКА Тетяна Володимирівна – голова журі, актриса Київського академічного  Молодого театру, народна артистка України

БРЮХОВЕЦЬКА Лариса Іванівна – головний редактор журналу «Кіно - Театр», заслужений працівник культури України

КОБЗАР Тетяна Василівна – доцент кафедри сценічної мови Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені І.К. Карпенка-Карого, заслужена артистка України

КУКУРУЗА Надія Вікторівна – доцент кафедри сценічного мистецтва і хореографії Інституту мистецтв Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, заслужений працівник культури України

ПІДЛІСНА Любов Андріївна – професор кафедри сценічної мови Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені І.К. Карпенка-Карого, заслужений діяч мистецтв України

ПОШТАРУК Данило Андрійович – директор–художній керівник Волинського академічного обласного театру ляльок, заслужений діяч мистецтв України, заслужений діяч культури Польщі, лауреат премій імені М. Садовського та імені П. Саксаганського НСТД України.

Як передбачено Концепцією і Положенням про конкурс, його учасники на заключному етапі змагалися у двох турах:

І тур - виконання творів Лесі Українки;

ІІ тур – виконання творів української класичної та сучасної поезії і прози.

За підсумками конкурсних прослуховувань журі прийняло рішення про визначення переможців.

Гран-прі здобув Петро Ніньовський – студент ІІІ акторського курсу Київського національного університету театру, кіно і телебачення ім. І.К. Карпенка-Карого.

Перша премія дісталася Олександрові Манастирському – актору Чернігівського академічного обласного українського драматичного театру ім. Т.Г. Шевченка.

Другу і третю премію здобули відповідно Софія Лешишак та Вероніка Позняк - обоє студентки ІІІ акторського курсу Львівського національного університету ім. І.Я. Франка.

Спеціальний приз від Луцької міської ради отримала Ірина Грошева - актриса Волинського академічного обласного музично-драматичного театру ім. Т.Г. Шевченка.

Переможці отримали цінні подарунки – картини від Національної спілки художників України.

Всі учасники отримали Дипломи від Національної спілки театральних діячів України та пам’ятні волинські сувеніри.

ХХІ Всеукраїнський конкурс професійних читців проведено за сприяння Волинської обласної державної адміністрації і обласної ради, фінансової підтримки управління культури облдержадміністрації та департаменту культури Луцької міської ради.

фото, або посилання на фото

ХХ      Всеукраїнський конкурс професійних читців імені Лесі Українки

З 19 по 21 вересня 2016 року на базі Волинського академічного обласного театру ляльок вже втретє проходив заключний етап ХХ Всеукраїнського конкурсу професійних читців імені Лесі Українки.

12 учасників конкурсу – переможці відбіркових турів, проведених міжобласними відділеннями Національної спілки театральних діячів України - прибули із різних регіонів нашої держави.

Це Марія Заниборщ з Києва, Тетяна Шевченко, Леонід Гончар, Анастасія Біленька та Лілія Петренко з Харкова, Вікторія Богачова та Вікторія Федорова із Дніпра, Катерина Якимець та Владислав Ситник із Запоріжжя, Анастасія Делайчук та Сергій Гоменюк зі Львова, лучанка Юлія Романець.

Перед початком конкурсних прослуховувань конкурсанти відвідали родинне гніздо Косачів - музей -садибу Лесі Українки у с. Колодяжному на Ковельщині.

Оцінювало виступи конкурсантів у двох турах журі у складі:

Раїса НЕДАШКІВСЬКА – голова журі, в.о. голови НСТД України, народна артистка України, повний кавалер Орденів Княгині Ольги;

Лариса БРЮХОВЕЦЬКА – головний редактор журналу «Кіно - Театр», заслужений працівник культури України;

Алла ГЛАДИШЕВА – заслужений діяч мистецтв України, професор;

Антоніна ЛИСЕНКО – театрознавець, заслужений працівник культури України;

Данило ПОШТАРУК – заслужений діяч мистецтв України, директор – художній керівник Волинського академічного обласного театру ляльок;

Володимир ТАЛАШКО  – народний артист України.

Як передбачено Концепцією і Положенням про конкурс, його учасники на заключному етапі змагалися у двох турах:

І тур - виконання творів Лесі Українки;

ІІ тур – виконання творів української класичної та сучасної поезії і прози.

За підсумками конкурсних прослуховувань журі прийняло рішення про визначення переможців.

Гран-прі здобув Леонід Гончар – студент ІІІ курсу кафедри майстерності актора Харківського національного університету мистецтв ім. І.П.Котляревського.

Перша премія дісталася Сергію Гоменюку – акторові Львівського національного академічного українського драматичного театру ім. М.Заньковецької.

Волиняни щиро пораділи за актрису Волинського академічного обласного музично-драматичного театру ім. Т.Г. Шевченка Юлію Романець, яка  отримала другу премію.

Студентка ІV лялькового курсу Дніпропетровського театрально-художнього коледжу Вікторія Федорова здобула третю премію.

Отримавши нагороди, переможці постали перед вибором, оскільки журі запропонувало кожному на власний смак обрати цінні подарунки – картини від Національної спілки художників України.

Також члени журі вручили конкурсантам особисті подарунки. Всі учасники отримали Дипломи від Національної спілки театральних діячів України та пам’ятні волинські сувеніри.

ХХ Всеукраїнський конкурс професійних читців проведено за сприяння Волинської обласної державної адміністрації і обласної ради, фінансової підтримки управління культури облдержадміністрації.

ХІХ     Всеукраїнський конкурс професійних читців імені Лесі Українки

 З 2 по 5 листопада 2015 року в м. Луцьку проходив заключний етап ХІХ Всеукраїнського конкурсу професійних читців імені Лесі Українки. Учасники конкурсу – студенти театральних вишів та молоді актори з професійних театрів, концертних організацій  з Києва, Львова, Харкова, Запоріжжя, Чернігова і Луцька – виконували твори Лесі Українки у І турі конкурсу, а також твори класичної та сучасної української поезії і прози у ІІ турі.

Окрім конкурсних прослуховувань, конкурсанти відвідали літературно-меморіальний музей садибу Лесі Українки у селі Колодяжному, побували в унікальному Музеї волинської ікони, Луцькому замку.

Оцінювало виступи конкурсантів поважне журі у складі авторитетних митців на чолі із  народною артисткою України Раїсою Недашківською та головою Національної спілки театральних діячів України, професором, народним артистом України Лесем Танюком.

За одностайним рішенням журі володарем гран-прі став Олексій Воротніков із Запоріжжя, який нині є студентом 5-го акторського курсу Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені І.К. Карпенка-Карого. Перша премія присуджена Ганні Михайличенко, яка теж із Запоріжжя і зараз закінчує навчання у Києві, у цьому ж виші. На другому місці Владислав Писарєв - студент 4-го курсу кафедри майстерності актора Харківського національного університету мистецтв імені І.П. Котляревського. Третьої премії удостоєний студент 3-го курсу акторського факультету Львівського Національного університету імені І.Я. Франка Олександр Поліновський.

Завершилася творча імпреза 5 листопада врученням дипломів та пам’ятних сувенірів усім учасникам конкурсу, нагородженням переможців цінними подарунками – картинами відомих українських художників - та гала-концертом за участі лауреатів конкурсу. Незабутні враження подарувала присутнім на вечорі народна артистка України  Раїса Недашківська чудовим виконанням написаної Лесею Українкою легенди «Щастя».

Конкурс проводився за фінансової підтримки управління культури Волинської облдержадміністрації.

XVIII   Всеукраїнський конкурс професійних читців імені Лесі Українки

Раїса Недашківська та Лесь Танюк покладають квіти до пам’ятника Лесі Українки

Конкурс засновано Національною спілкою театральних діячів України 1996 року до 125-річчя з дня народження Лесі Українки. Він проводився щорічно восени в м. Ялта.

Ідея Конкурсу і його концепція належать Національній спілці театральних діячів України.

Мета конкурсу: популяризація творів Лесі Українки; заохочення до класичної спадщини та сучасної поезії і прози молодих акторів; демонстрація позитивних тенденцій у розвитку національної культури; ознайомлення широких верств населення з найкращими зразками української класичної та сучасної поезії та прози; сприяння формуванню професійності, високої духовності молодого покоління, усвідомлення ним національної ідеї, виховання самовідданості задля України; сприяння формуванню високої духовності та національної свідомості глядача.

Гала-концерт по завершенню конкурсу, на чолі з народною артисткою України - Раїсою Недашківською.

Зважаючи на нинішню ситуацію в державі, анексію Криму Росією,  Всеукраїнський конкурс професійних читців імені Лесі Українки у 2014 році змінив прописку з Ялти на Луцьк. Директор Волинського академічного обласного театру ляльок Данило Поштарук, який неодноразово був у складі журі цього конкурсу, запропонував, аби таке творче дійство відбувалося саме на Волині.

Таким чином, з 22 по 25 вересня 2014 року в м. Луцьку на базі Волинського академічного обласного театру ляльок пройшов ХVІІІ Всеукраїнський конкурс професійних читців імені Лесі Українки.

Учасники ХVIII Всеукраїнського конкурсу професійних читців. фото

 У конкурсі брали  участь актори професійних театрів та концертних організацій до 30 років, студенти спеціальних вищих навчальних закладів культури і мистецтв, які стали переможцями відбіркових турів, проведених міжобласними відділеннями НСТД України у своїх регіонах – всього 14 учасників.

У день відкриття конкурсу конкурсанти та члени журі відвідали літературно-меморіальний музей Лесі Українки у селі Колодяжне та урочище Нечимне, яке закарбувалося в пам’яті маленької дівчинки Лесі та стало поштовхом для написання драми-феєрії “Лісова пісня”, що визнана вершиною світової літератури.

Репертуар виконавців складали твори лише українською мовою, різноманітні за змістом, жанром та стильовими ознаками. Зокрема, у першому турі учасники виконували поезію Лесі Українки, а також літературні композиції за її творами, у другому – твори української класичної та сучасної прози і поезії.

Виступи конкурсантів оцінювало авторитетне журі:

Недашківська Раїса Степанівна – голова журі, заступник голови НСТД України, народна артистка України

Танюк Лесь (Леонід) Степанович – співголова журі, професор, голова НСТД України, народний артист України

Гладишева Алла Олександрівна – кандидат мистецтвознавства, професор Національного університету театру, кіно і телебачення імені І.К.Карпенка-Карого

Поштарук Данило Андрійович – заслужений діяч мистецтв України, директор-художній керівник Волинського академічного обласного театру ляльок

Органіста Світлана Леонідівна – провідна актриса Волинського академічного українського музично-драматичного театру ім.Т.Г.Шевченка.

Журі ХVIII Всеукраїнського конкурсу професійних читців. фото

“Якщо слухачі почули Бога на небесах – значить, це мистецтво” – так Раїса Недашківська окреслила критерії, за якими журі оцінюватиме учасників конкурсу.

Протягом двох днів проходили конкурсні змагання. Багато конкурсанток утілюють образи Лесі Українки – вбираються в довгі сукні, на плечі накидають хустки.

Студентка Національного університету театру, кіно і телебачення ім. І. К. Карпенка-Карого Єлизавета Любімова читає поезію Лесі Українки “Хто вам сказав, що я слабка”, листи з Єгипту до Олени Пчілки, Бориса Грінченка, Ольги Кобилянської. І здобуває Гран-прі конкурсу. Перше місце посідає актриса Волинського академічного обласного музично-драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка Людмила Натанчук. Друге місце здобула студентка Львівського національного університету ім. І. Франка Христина Ковальчук, третє – студентка Дніпропетровського театрального художнього коледжу Лілія Цвелікова. Юлія Тузова, артистка Волинського академічного обласного театру ляльок отримує спеціальний приз від голови  НСТД України Леся Танюка – його книжки.

“Конкурс у Луцьку пройшов набагато цікавіше, ніж торік у Ялті, – коментує Лесь Степанович, – відбувся здвиг у суспільстві, в цих молодих душах і вони зрозуміли, в якій країні живуть.”

Переможці нагороджені дипломами лауреатів та цінними подарунками – картинами відомих художник – членів Національної спілки художників України. Усім конкурсантам вручені кобзарі і дипломи, сувеніри.

Конкурс проводився за фінансової підтримки управління культури Волинської облдержадміністрації.






МИ ВІДКРИТІ ДО ВАШИХ ПРОПОЗИЦІЙ

Пишіть:

Телефонуйте:

+380 95 073 5087 Лілія Олексіївна (адміністратор)

(0332) 72 32 60 - Каса

(0332) 72 31 37 - Черговий

(0332) 72 31 63 - Приймальна

Приходьте:

Слідкуйте: